„Jobclub – o sansa de ocupare pentru mediul mic urban „- POSDRU/127/5.1/G/134017

iul. 1, 2016 | Proiecte 2014

GENERALITATI

Dezvoltarea serviciilor comunitare de proximitate de tip JOBCLUB pentru stimularea ocupării forței de munca in mediul mic urban din județele Vaslui si Iași, ca masuri de ocupare cu caracter activ, preventiv si corectiv.            Perioada de implementare a fost: 08 aprilie 2014 – 31 decembrie 2015.

Proiectul este implementat de Asociatia ECOVAS din Vaslui in parteneriat cu Fundatia Corona Iasi.

OBIECTIV GENERAL:

Dezvoltarea serviciilor comunitare de proximitate de tip Jobclub pentru stimularea ocuparii fortei de munca in mediul mic urban din judetele Vaslui si Iasi, ca masuri de ocupare cu caracter activ, preventiv si corectiv

OBIECTIVE SPECIFICE:

1. Infiintarea Jobcluburilor in mediul mic urban din judetele Vaslui si Iasi, in vederea furnizarii serviciilor curente de ocupare pentru minim 470 de someri, in special de lunga durata, someri tineri si persoane inactive, in urmatoarele 18 luni.
  2. Furnizarea programelor integrate de ocupare, formare profesionala si antreprenoriat pentru minim 430 de someri, in special de lunga durata, someri tineri si persoane inactive din orasele mici ale judetelor Vaslui si Iasi si zonele limitrofe, in urmatoarele 18 luni. Populatia interesata va beneficia de servicii de proximitate pentru stimularea ocuparii furnizate in comunitate, la 2 Jobcluburi dezvoltate in cele doua zone tinte, cu activitate permanenta si personal calificat.

BUGET :

414.490,00 lei, din care 98% prin POS DRU 2007-2013, DMI 5.1.