Calificarea – pas cheie pentru profesionalizarea comerțului la distanță

aug. 4, 2015 | Proiecte 2012

[highlight background=”” color=”” line=”0″]Generalitati[/highlight]

Fundaţia CORONA Iaşi, in parteneriat cu Asociatia Ecovas din Vaslui, implementeaza incepând cu data de 01.03.2012 proiectul regional cu titlul „Calificarea – pas cheie pentru profesionalizarea comertului la distanta”.
Proiectul, derulat pe o perioada de 2 ani, este cofinanţat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007–2013, Axa prioritara 2 „Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii”, Domeniul major de intervenţie 2.3 „Acces si participare la formare profesionala continua”.

Proiectul isi propune cresterea nivelului de calificare pentru 150 de angajati din domeniul noilor forme de comert din Regiunea de Nord – Est prin participarea la un program de calificare de nivel 1 in ocupatia „lucrator in comert” (cod N.C. 5220.1.1).

Programul de calificare furnizat in cadrul proiectului se adreseaza personalului cu nivel redus de calificarenecalificat sau cu meserii redundante din cadrul firmelor care se ocupa cu comertul la distanta, respectiv call-center-uri, magazine virtuale, comert prin posta etc. din regiune – judetele Iasi, Bacau, Botosani, Neamt, Suceava si Vaslui. Beneficiind de formare profesionala la locul de munca, acesti angajati isi vor imbunatati competentele, dar si adaptabilitatea si securitatea la noile cerinte ale pietei muncii.

De asemenea, acest parteneriat activ isi propune atragerea unui numar cât mai mare de angajatori din domeniul comertului la distanta, asociatii profesionale sau patronate si institutii cu roluri in formarea profesionala in vederea facilitarii accesului angajatilor la formare profesionala continua in meserii specifice, a cresterii sanselor de mentinere pe piata muncii si oferirea unor calificari complete si actuale.

coronaecovas

[highlight background=”” color=”” line=”0″]Obiectiv[/highlight]

Obiectivul proiectului calificarea a minim 150 de persoane angajatein forme de comert nou aparute pe piata din regiunea NE, pentrucresterea competentelor acestora in actualul loc de munca.
Obiectivele specifice ale proiectului sunt:
-Realizarea a 150 dedosare de selectie cu recomandari pentru fiecare participant.
-Cresterea competentelor comune mai multor ocupatii si acompetentelor specifice calificarii de lucrator in comert pentru cei150 de beneficiari.
-Dezvoltarea unui parteneriat activ la nivelulRegiunii Nord Est cu rol specific in facilitarea accesului angajatilor dindomeniul formelor noi de comert la formare profesionala continua inmeserii/ocupatii specifice.

[highlight background=”” color=”” line=”0″]Grupul tinta al proiectului:[/highlight]

1. 150 de angajați din domeniul noilor forme de comerț din Regiunea de Nord – Est care participă la programul de formare profesională
  2. Minim 75% din acestia vor fi femei

[highlight background=”” color=”” line=”0″]Buget[/highlight]